Language:
Listen radio onlineBayrak Radyosu


Bayrak Radyosu
Rating :5.00
 


Last updated:
0000-00-00 00:00:00
Country: CyprusListen to radio stations broadcasting from Cyprus
City: Lefkosa
Address: BRTK Sitesi, Dr. Fazıl Küçük Bulvarı
Internet radio
Genre: Sports Talk
Phone: +90 392 225 5555
Fax: +90 392 225 45 81
E-mail: ahmet.okan@brtk.net
Website:  www.brt.gov.nc.tr
Description: 1963’TEN BUGÜNE BRT

Bayrak Radyosu, 25 Aralık 1963 tarihinde Rumların, ada Türklerini ortaklığa dayanan Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışlaması üzerine, Kıbrıs Türkünün sesini dünyaya duyurmak amacıyla yayına başladı.

Gerekli elektrik gücünün birkaç araba aküsüyle sağlandığı küçük bir garajda yayına başlayan Bayrak Radyosu, sadece 2500 metre yayın alanına sahipti.

Bu alan, 24 Şubat 1964’te adanın her tarafında bulunan Türklere seslenebilecek kapasiyete erişti.

1974’e gelinceye kadar zaman zaman şiddetlenerek artan Rum saldırıları karşısında Bayrak Radyosu, kısıtlı olanaklara rağmen, her zaman Kıbrıs Türkü’nün halkı mücadelesinin yanında olmuştur.

Barış Harekatının gerçekleştirildiği 1974 yılı sonrasında yeni bir yapılanma içine giren Bayrak Radyosu, 1976 yılında televizyon yayınına da başladı.

İlk kez 19 Temmuz 1976’da Diyabakır’dan sökülüp getirilen siyah beyaz stüdyo cihazlarının devreye sokulmasıyla televizyon yayınlarına başlayan Bayrak Radyosunun adı da, Bayrak Radyo Televizyonu olarak değişti.

4 Aralık 1977’de FM yayınları başladı.

1 Temmuz 1979’da renkli TV yayınına geçildi.

6 Temmuz 1979’da ise, Ankara-Lefkoşa arasında ilk ve güçlü bir link bağlantısı kuruldu.

Küçük bir garajda akülerle yayına başlayan Bayrak Radyosu, 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması ile birlikte çıkarılan bir yasa ile, özerk bir kurum statüsüne kavuşarak, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu adını aldı.

1987 yılına kadar hizmete giren vericilerle birlikte tamamen ayrı bir yayın kanalına sahip olan BRT Kurumu, bugün, BRT 1 ve BRT 2 olmak üzere iki ayrı kanaldan televizyon yayını, 5 ayrı kanaldan da radyo yayını yapan güçlü bir kurum haline geldi.

Kurum bünyesindeki BRT 1 ve 1997 yılında yayına başlayan yabancı dil ağırlıklı BRT 2 televizyonu kanalları yanında, Kıbrıs Türk halkının sesi olan Bayrak Radyosu, gençliği kucaklayan Bayrak FM, birçok dilde yayın yapan Bayrak International, Klasik müzik sevenlerin radyosu Klasik FM ve son olarak Türk Müziği alanındaki eksiklikleri tamamlayacak bir Türk Müziği Kanalı kuruldu.

Atılımlarını her alanda sürdüren BRT’nin yayınları, 1997 yılında da çağımızın en etkili iletişim ağı olan Intenet’e girdi.

Bir televizyon ve iki ayrı radyo kanalıyla Internet’te yer alan BRT, Kıbrıs Türkünün hem sesini, hem görüntüsünü tüm dünyaya ulaştırmaktadır.

Dijital uydu yayınlarıyla (BRT-1 TV, Bayrak Radyosu, Bayrak International Radyosu) yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklere de ulaşan BRT, Anavatan Türkiye, Ordatoğu ve Avrupa’ya seslenebilmenin haklı gururu içerisindedir.

Radyo stüdyolarını tamamıyla yenileyen BRT, bilgisayar destekli radyo yayınlarına geçerek bu alanda çağdaş yayıncılığın gerektirdiği standarlara ulaşmıştır, Bayrak Radyosu, Bayrak International ile Bayrak FM 24 saat kesintisiz yayın yapmaktadır.


Related Stations:


Comment:


Listen online Bayrak Radyosu

Windows Media Player

Install WMP


Station not playing? Try to open ASX file on your computer - listen.asx

open player in new window

Favorites